Прибирання сміття – це завжди виклик самому собі, адже виникає думка: “Я ж не розкидав це сміття, то чому маю його прибирати?” Проте учасники волонтерського екоруху “Прибери в Горах” вже давно знайшли відповідь, завдяки Інні Мазур: “Це не наше сміття, але це наша країна!”

Сьогоднішнє прибирання, організоване завдяки Ігорю Петровичу Касіянику, перетворилося на захоплюючу пригоду, сповнену позитивних емоцій та гарних вражень! Очищували від сміття річку Смотрич, що виявилося значно складнішим завданням, ніж прибирання на схилах чи березі. Щоб виловити одну-дві пластикові пляшки, доводилося постійно маневрувати – то до одного берега в очерет, то до іншого в осоку, що додавало челенджу до процесу.

Але які ж неймовірні краєвиди відкривалися перед нами! Кам’янець-Подільський з води виглядає зовсім по-іншому. Таємничий, ніби ти середньовічний купець, захоплений величчю кам’яних мурів та веж, пливеш до вірменського ринку з коштовним товаром. Романтичний, де фортеця оточена пейзажами, яких не побачиш з берега, і хочеться просто слухати спокійний плюскіт води. Заповідний, де перед тобою випурхують дикі качки, у заростях помічаєш водяну курочку, видру чи навіть бобра, а над головою кружляють лелеки та інші птахи.

Ця мандрівка подарувала усім незабутні емоції! За півтори години було зібрано шість 120-літрових мішків сміття: 2,5 на березі та 3,5 у річці.

Усіх небайдужих просимо долучатись…

 

 

Від науки до практики

У 2023-2024 навчальному році Кам’янець-Подільський ліцей започаткував проєкт освітньо-наукового хабу «Від науки до практики». Проєкт став можливим завдяки співпраці з науковцями НЦ МАН України та особистій участі Ігоря Чернецького.

Чергова сесія хабу відбулася 8-9 травня 2024 року. Під час роботи з учнями ліцею, науковці допомагали формувати науковий світогляд і розвивати практичні навички. Зокрема, працювали Ігор Чернецький, кандидат педагогічних наук, завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ МАН та Євген Пащенко, науковий співробітник цього ж відділу. Координатором хабу виступив заступник директора ліцею Юрій Смольницький.

У межах травневої сесії науковці МАН запропонували ліцеїстам нові дослідницькі завдання з фізики та астрономії, розроблені фахівцями НЦ МАНУ. Учні досліджували механічні та світлові хвилі, а також вчилися отримувати зображення планет Сонячної системи.

Другий день сесії був присвячений палеонтологічним дослідженням у Кубачівському кар’єрі та на кафедрі географії та методики її викладання Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка.

У цьому проєкті взяли участь учні, які цікавляться наукою та займаються або планують займатися дослідницькою роботою з біології, географії, фізики та астрономії. Серед них:
– Даріна Ковальчук (11 клас),
– Катерина Донець (10 клас),
– Маргарита Титаренко (10 клас),
– Марина Рихліцька (10 клас),
– Анна Постой (10 клас),
– Ілля Ткач (10 клас),
– Ілля Синишин (10 клас),
– Аліна Савельєва (10 клас),
– Юля Гуменюк (9 клас),
– Артем Новосядлий (9 клас),
– Каріна Ісаєва (9 клас),
– Нікіта Шостаківський (9 клас),
– Кирил Юрчишин (9 клас),
– Андрій Тарарін (9 клас),
– Евеліна Ращик (9 клас),
– Анастасія Господар (9 клас),
– Тетяна Горкуша (9 клас),
– Анна Горущинська (9 клас),
– Дарія Лесик (9 клас),
– Мирослава Гаврилянчик (9 клас),
– Олександра Ковальчук (9 клас),
– Микола Левицький (9 клас).

Завдяки практичній роботі з науковцями учні здобули безліч нових знань, ідей та досвіду, що підштовхує їх до майбутніх особистих наукових досліджень. Співпраця продовжиться, оскільки вже є нові запити та задачі на майбутнє.

Щиро дякуємо МАН України за можливість співпраці заради майбутнього!